Mauricius: výlety

Video ostrov Mauricius

Výlet Mystický jih

Podnikněte cestu do vnitrozemí Mauricia! Objevte divokou přírodu, nádherné hory, vodopády, poutní jezero a bohaté možnosti výhodných nákupů. Krok za krokem Vás provedeme po místech, které můžete pohodlně navštívit za jeden den během výletu, který jsme nazvali Mystický jih (Mystical South).

Nákupní ráj: Curepipe a Floreal


Curepipe („kjurpajp“) je nejvýše položené město na Centrální planině. Díky poloze 550 metrů nad mořem je tu příjemné klima. Zdejší jižní autobusové nádraží a nedaleké obchodní centrum se jmenuje Jan Palach, protože Mauricius získal nezávislost v tomtéž roce, kdy se český student upálil. Hlavním důvodem Vaší zastávky v Curepipe jsou především nákupy. Unikátní jsou v Curepipe dílny, kde můžete pozorovat, jak se podle dobových plánů vyrábějí repliky historických modelů lodí (ship models), se kterými se plavili slavní mořeplavci, objevitelé, obchodní výpravy i piráti. Pokud budete mít zájem, jeden z hotových modelů si můžete koupit. V obchodně Vám ho zabalí, aby jste vzácný suvenýr dovezli v původním stavu až domů. Neznámější dílny, kde se vyrábějí repliky slavných lodí jako je Bounty, Victory nebo i Titaniku jsou Voiliers de L´Océan. Výroba jediné lodi představuje až 400 hodin práce! Trup z teakového nebo mahagonového dřeva vyrobí většinou muži, lanoví a plachty zase ženy. Plachty i lana se namáčejí do čaje, aby vypadaly autenticky. To že se vyplatí kupovat přímo u zdroje platí samozřejmě i pro značkovou módu. Atraktivní jsou především tzv. factory shops, tedy obchody, které mají přímo od textilní továrny licenci prodávat kvalitní oblečení, které se přímo na Mauriciu šije a prodává podstatně výhodněji, než v  Evropě. Pokud chcete vědět více o pleteném zboží, navštivte v sousedním městečku Floreal Textilní muzeum Floreal Square (Floreal Square Textile Muzeum).

Sopečný kráter Trou aux Cerfs

Nedaleko od centra města Curepipe objevíte vyhaslý sopečný kráter Trou aux Cerfs. Je 100 metrů hluboký a po obvodu měří asi kilometr. Kráter uvnitř pokrývá hustý les, ale z jeho okrajů se vám naskytnou krásné výhledy na Centrální planinu ostrova Mauricius s nádherným panoramatem tvořeným pravidelnými kužely vyhaslých sopek.

Hinduistické posvátné jezero Grand Bassin

Posvátné jezero je nejdůležitějším poutním místem pro mauricijské hinduisty. Pověst o jeho vzniku vypráví, že když bůh Šiva se svou ženou Párvatí létali na květinovém koberci nad Zemí, učaroval je ostrov ve smaragdovém moři. Šiva tehdy nosil na hlavě indickou řeku Gangu, aby chránil svět před povodněmi. Při přistání na Mauriciu mu z hlavy vystříklo několik kapek do kráteru a vzniklo jezero. Ganga byla nešťastná, že musí svou vodu zanechat na neobydleném ostrově. Šiva ji utěšoval, že v budoucnu budou lidé k jezeru vykonávat poutě a zdejší voda se stane posvátnou. A tak se také stalo. Hinduisté z celého Mauricia přjíždějí každý den v hojném počtu s celými svými rodinami. Modlí se u jezera i ve zdejších pestrobarevných chrámech, které u jezera vznikly. Jednou za rok, během svátku Maha Šivaratri přichází ke Grand Bassin najednou dokonce půl milionů věřících. Je to nejmasovější hinduistický svátek mimo území Indie. Na místě vykonávají poutníci obřad pula, při kterém zapalují na břehu jezera vonné tyčinky a obětují bohům pokrmy a květiny.
Náš tip: jen pár minut jízdy od Grand Bassin najdete čajové plantáže Bois Chéry. Může tu navštívit malou továrničku, museum čaje nebo čajovnu, kde si užijete ochutnávku zdejších lahodných čajů.

Národní park Black River Georges

Rokliny Černé řeky, jak se v překladu jmenuje jediný národní park ve vnitrozemi Mauricia, tvoří hluboké rokle, strže a hory, které jsou hustě zalesněné tropickými lesy. Ty jsou domovem více než 300 druhů rostlin a 9 druhů ptáků, kteří žijí pouze na Mauriciu. Parkem můžete projet autem a udělat si cestou zastávky na místech, které umožňují fantastické výhledy na dramaticky zvlněnou krajinu v oblasti nejvyšších hor ostrova. Náš tip: na přání si můžete zajistit profesionálního horského vůce, který provází roklinou Černé řeky padající z vysokých hor až k moři.

Chamarel - nejkrásnější vodopád


Nedaleko vesnice Chamarel vykouzlila příroda nejkrásnější vodopád na Mauriciu. Říčka St. Denis padá ze skalního převisu do nitra kráteru a vytváří více jak sto metrový vodopád Chamarel. Vodopád a nedaleká Sedmibarevná země leží na soukromém pozemku, a tak se tu vybírá vstupné, které činí v přepočtu cca. 60 Kč. Naš tip: u vesničky Chamarel navštivte stejnojmenou destilerku, odkud pochází nejlahdnejší rum.

Měsíční krajina v džungli: Sedmibarevná země (7 Coloured Earth)

Unikátní místo připomíná měsíční krajinu, která leží uprostřed bujné tropické džungle. Sedmibarevná země byla propagovaná jako vůbec první turistická atrakce Mauricia již od 60. let 20. století. Zemský povrch tu tvoří červená, hnědá, fialová, zelená, modrá, purpurová a žlutá barevná mozaika. Má se za to, že sedmibarevnou zemi tvoří sopečný prach bohatý na minerály a její barvy vznikly při nerovnoměrném chladnutí roztavené lávy. I přes časté tropické lijáky zdejší barevné kopce nepodléhají erozi. Tento zvláštní fenomén nebyl nikdy jednoznačně vysvětlen. U Sedmibarevné země se setkáte také s želvami obrovskými, které tu žijí ve stínu stromů.

Doporučená trasa a časový plán výletu Mystický jih


 • 
09:00 Odjezd z Vašeho hotelu

 • 10:00 Příjezd do Floreal, nákupy nebo návštěva Textilního muzea
 • 11:00 Vyhlídka z kráteru Trou aux Cerfs

 • 11:20 Curepipe - prohlídka výroby historických modelů lodí, možnosti nákupů oblečení (případně diamantů, kašmíru dle vašeho zájmu).

 • 12:15 Odjezd z Curepipe k posvatému jezeru Grand Bassin
12:40 Příjezd do Grand Bassin, prohlídka s průvodcem
 • 13:20 Zastávka v národním parku Black River Gorges
 • 13:40 Odjezd z Black River Gorges, možná pauza na oběd. Nejkrásnější výhledy na jižní pobřeží Mauricia s horou Le Morne nabízí posezení v Chamarel Restaurant nebo si nechte v hotelu připravit piknikový koš a vychutnejte si oběd uprostřed přírody.

 • 15:00 Odjezd na Chamarel vodopády a Sedmibarevnou zemi
 • 16:00 Odjezd z Chamarelu

 • 
17:00 Návrat do Vašeho hotelu

Náš tip: vynecháte-li některou z atrací, můžete do program zařadit koupání s delfíny v zálivu Tamarina (brzy ráno), absolvovat procházku se lvi (park Casela, kde organizuji výlety buší a džunglí na motorových čtyřkolkách), navštivit vice jako sto želv obrovských a několik tisic krokodýlů v parku La Vanille. Nebo toto vše udělat jako samostatný výlet.

Výlet Tropické okouzlení

Objevte krásy koloniálního dedictví Mauricia. Pozorujte pulz fascinujícího života místních lidí. To vše za jediný den během výletu do hlavního mesta Port Louis a okolí.

Port Louis: to nejlepší za pár hodin

Port Louis je město plné vuní, čilého ruchu, lidí všech národností, barvy pleti i vyznání. Je to multikulturní centrum, kde se na malém prostoru nekolika desítek ulic koncentruje fascinující svět hned z několika kontinentu – Asie, Afriky i koloniálních dob, kdy tu pusobili Evropané. Port Louis má čtvrti islámské, hinduistické, křesťanské, čínské a kreolské. Najdete tu mešity, hinduistické chrámy, čínské pagody a katolické kostely i staré budovy z doby, kdy tu vládli Francouzi a Britové. To vše leží jen pár kroku od sebe na jedné straně ohraničené moderním nákupním centrem Caudan Waterfront na břehu Indického oceánu na druhé vysokými horami. Z ptačí perspektivy si můžete město prohlédnout například od bývalé britské pevnosti Adelaide (známe jako Citadela). Nejvíce autentické místo je Hlavní tržnice (Central Market), kde se prodává vše od čerstvých ryb, darů moře, až po suvenýry, hedvábí nebo léčivé bylinky vhodné jako afrodiziakum, proti obezitě nebo koktání…vše podle tradičních indických receptur. Nedaleko od tržnice navštivte Čínskou čtvrt (Chinatown) s destíkami obchůdků a restaurací. Projděte se po velkolepém bulváru Place S. Bissoondoyal lemovaném palmami, které vedou od oceánu až k soše královny Viktorie stojící před krásnou koloniální vládní budovou. Blue Penny Muzeum je jediné místo, kde pohromadě najdete dve nejvzácnejší známky světa: „červený“ a „modrý Mauricius“. Vznikly roku 1847, kdy popletený rytec nechal na známku natisknout nápis „Post Office“ místo „Post Paid“ a manželka tehdejšího britského guvernéra stačila nekolik desítek zkažených výtisků odeslat. Z chyby se stal filatelistický unikát, který dnes sběratelé cení na miliony dolarů.

Plantáž Domaine Les Pailles

Jen pět kilometru na jih od Port Loius byla přeměněna bývalá cukrová plantáž na kulturní centrum Domaine Les Pailles. Uvidíte tu repliku cukrovaru s názornými ukázkami zpracování cukrové trtiny na lisu poháneném býkem, navštívíte funkcní palírnu rumu a na procházce zahradou s kořením se dozvíte čím vším si mužete vylepšit vaření. Ostatně přímo na plantáži najdete v tradičním koloniálním domě vyhlášenou restauraci Clos St. Louis, kde doporučujeme speciality kreolské a francouzské kuchyne.

Pamplemousses a L´Aventure du Sucre

Královská botanická zahrada Pamplemousses ležící 20 minut jízdy na sever od Port Louis vás prekvapí fascinujícím množstvím místních i dovezených rostlin. Vrcholem návštevy zahrady je posezení u jezírka se slavnými lekníny, které mají metr v průměru. Doslova pár kroku od zahrady leží bývalý cukrovar Beau Plan, který byl přeměněn v asi nejhezčí muzeum ostrova L´Aventure du Sucre. Během prohlídky se dozvíte o příběhu cukru, otroctví, obchodu s rumem a vůbec o dejinách Mauricia. Na závěr vás ceká sladká ochutnávka mnoha druhu místního cukru.

Grand Baie: Saint Tropez Indického oceánu

Městečko Grand Baie bývalo jen ospalou rybářskou vesnicí. Dnes připomíná živé stredisko na francouzské riviére. Jsou zde butiky se značkovým oblečením, desítky restaurací a noční život. Máte-li rádi cvrkot a zábavu, jste tu na správné adrese.

Výlet Tropické okouzlení: trasa a časový plán

 • 
09:00 Odjezd z Vašeho hotelu

 • 10:00 Príjezd do Port Louis, prohlídka atrakcích mesta

 • 
13:30 Návšteva jednoho nebo vice shora doporucených míst

 • 
17:00 Návrat do Vašeho hotelu

Výlety na oceán

Ostrov Mauricius je ideální místo, kde podniknout plavbu lodí, jachtou či katamaránem. Dáme Vám několik tipů. Inspirujte se!

Únik do laguny ostrova Gabriel

Vydejte se katamaránem na otevřené moře. V 9:30 ráno vyplujete z Grand Baie. Po dvou hodinách zakotvíte v průzračné korálové laguně spojující neobydlené ostrůvky Ilot Gabriel a Ile Plate. Užijete si panenských pláží, fantastického šnorchlování a pozorování podmořského života. V ceně je i oběd na grilu a nápoje. Návrat zpět je v 16:15 h.

Miniaturní ráj Ile aux Cerfs


Pohodová výprava na lodi podél východního pobřeží vede celou dobu uvnitř laguny za korálovým útesem. Nemusíte se tedy obávat větších vln. Cesta je vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Cílem cesty je miniaturní plážový ráj ostrova Ile aux Cerfs s písečnou lagunou. Vyplouvá se v 10 h, návrat na pevninu v 16 h.

Koupání s defíny v zálivu Tamarin

Výlet vás zavede na jihozápadní pobřeží, a to na jediné místo na Mauriciu, kde s jistotou můžete vidět a plavat s delfíny ve volné přírodě. Vyplouvá se v 8 hodin ráno. Desítky delfínů Vás doslova obklopí a předvedou parádní výskoky okolo lodi. Toto setkání je zážitek na celý život!

Dobrodružství hlubokomořského rybolovu


Přesvědčte se sami, že vody okolo Mauricia jsou opravdovým rybářským eldorádem! Mezi obvyklé úlovky patří mečouni, tuňáci nebo barakudy. Na oceán se vydáte na půl nebo celodenní rybářkou výpravu a to se zkušeným kapitánem na zvláštní lodi uzpůsobené na sportovní hlubokomořský rybolov.

skrýt obsahzobrazit obsah

Hotel Royal Palm Beachcomber Luxury

od

73 517 Kč

Hotel LUX* Le Morne

od

46 763 Kč

Hotel LUX* Belle Mare Villas

od

63 141 Kč

Hotel Dinarobin Beachcomber

od

48 219 Kč

Hotel Shandrani Beachcomber

od

48 817 Kč